wtorek, 23 kwietnia 2013

Zupa krem z marchewki, pomarańczy i imbiru


Imbir
Jest chyba najdłużej stosowaną rośliną w medycynie naturalnej. Jego korzeń ma wiele dobroczynnych składników, które wspomagają działanie systemu odpornościowego organizmu, pomagają na schorzenia przewodu pokarmowego zapobiegają mdłościom i skutecznie wspierają kurację podczas przeziębienia.Imbir w sprzedaży występuje w postaci surowego kłącza lub w wersji mielonej. Każda z tych form różni się działaniem na organizm. Świeży imbir ma większe stężenie dobroczynnych substancji: witamin B1, B2, C, soli mineralnych, wapnia, fosforu, żelaza, potasu oraz olejków eterycznych.
Intensywny aromat imbiru i ostry, słodko-gorzki smak doskonale sprawdza się w potrawach w połączeniu z takimi przyprawami, jak: goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, cynamon, ziele angielskie, liście laurowe.
Mielony będzie idealnym dodatkiem do sosów czy zup – na przykład flaków lub jesienno-zimowej z dyni. Nie zapominajmy jednak o słodyczach – sproszkowany to nadal doskonały dodatek do ciastek lub deserów, na przykład pieczonych jabłek. Musimy jednak pamiętać, by nie używać go w dużych ilościach i w połączeniu z aromatycznymi ziołami (do których nie pasuje), by nie zdominował całej potrawy. Natomiast surowy korzeń wzbogaci i zaostrzy smak owoców morza i tłustych mięs (kaczki, gęsi), sprawi, że potrawy będą bardziej rozgrzewające.
Świeży należy obrać ze skórki i zamiast kroić, zetrzeć na drobnej tarce, ponieważ wtedy zachowa więcej właściwości leczniczych. Kupione kłącze najlepiej przechowywać w lodówce w papierze i folii. Podobnie, w chłodnym miejscu, trzymajmy starty korzeń zalany sokiem z cytryny, który możemy stosować jako dodatek do herbaty czy leczniczych płukanek.

Do przygotowania zupy potrzebujesz:

  • 3 spore marchewki
    - 250 ml soku z pomarańczy (najlepiej świeżo wyciskany)
    - 3 cm imbiru koniecznie świeżego
    - 250 ml wody
    - sól i pieprz


1.Do garnka wlewamy wodę i dodajemy obraną i pokrojoną w 3-4 cm kawałki marchewkę. Gotujemy aż zmięknie. 

 
2. W między czasie zetrzyj imbir na drobnej tarce i wyciśnij sok z pomarańczy.



4. Gdy marchewka będzie już miękka ,dodaj do niej imbir i sok z pomarańczy - wszystko razem wrzuć do blendera.  Jeśli zupa wyjdzie za gęsta dodajemy pozostały płyn z gotowania. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem





  SMACZNEGO

Wartość odżywcza na danie i na 100g:
146,5 kcal / 29 kcal
3,6g białka / 0,7 g białka
0,9g tłuszczu / 0,2g tłuszczu
36,45g węglowodanów/ 7,1g węglowodanów
7,5g błonnika / 1,5g błonnika
     

Brak komentarzy :